آموزش نگهداری گیاه سانسوریا سبز پا کوتاه

آموزش نگهداری سانسوریا سبز پا کوتاه

شکل ظاهری گیاه سانسوریا سبز پا کوتاه
با نام علمی Sanseveria از خانواده Asparagaceae بومی مناطق استوایی و غرب آفریقا است . این گیاه برای تزیین فضاهای داخلی بسیار مورد توجه است . گونه های متفاوتی از این گیاه شناسایی شده است که بیشتر از نظر ظاهر برگها با هم متفات هستند و اکثرا شرایط نگه داری آنها مانند هم است . رقم laurentii دارای برگهایی با لبه ای زرد است که به آن سانسوریای ابلق هم می گویند .رقم Trifasciata یرگ های یک دست سبز دارد . رقم Cylindrica یرگ هایی به صورت استوانه ای و قوی دارند که به شدت به سمت نور خم می شود . گیاه سانسوریا دارای هورمون رشد در جوانه های انتهایی خود است اگر جوانه انتهایی قطع شود جوانه های جانبی شروع به رشد می کند . ولی در رقم Cylindrica گیاه جوانه جانبی ندارد در صورت قطع جوانه انتهایی برگ های جدید مستقیما از خاک رشد می کنند .


نحوه آبیاری سانسوریا سبز پا کوتاه
از بهار تا اواخر فصل پاییز گیاه نیاز به آبیاری متوسط دارد ولی در فصل زمستان نیاز گیاه به آب کم است و آبیاری باید محدود انجام شود . آبیاری کم در فصل زمستان از پوسیدگی ریشه گیاه به شدت جلوگیری می کند .
نور مورد نیاز سانسوریا سبز پا کوتاه
به نور روشن و حداقل آفتاب مسقیم در روز نیاز دارد . می توان گیاه را در روز چند ساعتی در مقابل پنجره آفتابگیر در برابر نور خورشید قرارداد . این گیاه در هر شرایطی به غیر از سایه عمیق رشد می کند اگر چه ممکن است این رشد کندو آرام باشد .


حرارت و دمای مورد نیاز سانسوریا سبز پا کوتاه
برای رشد مطلوب به درجه حرارت بین 18 تا 27 درجه سانتی گراد نیاز دارد . ولی اگر خاک خشک باشد شاید بتواند درجه حرارت تا 5 درجه را هم تحمل کند .
خاک مناسب سانسوریا سبز پا کوتاه
نسبت یک به یک خاک کاکتوس و خاک گلدان که زهکشی خوبی دارد می تواند محیط مناسبی برای رشد سانسوریا باشد . می توان برای بهتر شدن شرایط خاک از مقداری پومیس یا پرلیت استفاده کرد .
کود مناسب سانسوریا سبز پا کوتاه
کود دهی باید در فصل بهار و تابستان حداکثر 2 بار انجام شود . بهترین کود برای سانسوریا استفاده از کود کامل است .


حساسیت های سانسوریا سبز پا کوتاه
این گیاه به سرمای زیاد و آبیاری بیش از حد و نور مستقیم خورشید به مدت طولانی حساس است . اگر در زمستان آبیاری زیاد انجام شود برگها به طور ناگهانی زرد و خشک می شود. و لکه های قهوه ای در برگ ها نشانه آفتاب زیاد است . بهتر است در روز فقط چند ساعت سانسوریا در معرض نور مستقیم خورشید باشد .


روش تکثیر سانسوریا سبز پا کوتاه
تکثیر این گیاه با قلمه و یا از طریق ریزوم انجام می شود .استفاده از قلمه برگ برای تکثیر روشی مناسب است . اندازه هر قلمه از برگ 2 تا 3 سانتی متر است که بعد از برش آن ها را درون مخلوط کمپوست قرار می دهیم . نکته جالب در قلمه زدن این است که اگر قلمه ها از رقم Laurentii گرفته شود که دارای برگ های ابلق است گیاهی که از این قلمه ها بوجو د می اید ظاهری شبیه رقم Trifasciata خواهد داشت و دیگر خبری از لبه های زرد برگ ها نیست و برگ ها یک دست سبز می شود .
آفت های گیاه سانسوریا سبز پا کوتاه
این گیاه به آفات مقاوم است و بیشترین آفتی که برای سانسوریا شناخته شده کنه عنکبوتی قرمز است که با اسپری مواد شوینده مانند محلول صابون به راحتی از روی برگ ها شسته می شود.

جمع بندی
در کل سانسوریا گیاهی با تحمل بالا و رشد خوب در محیط های سرپوشیده است . و نگهداری از آن بسیار راحت است مخصوصا برای افرادی که آبیاری گیاهان خانگی خود را فراموش می کنند . ولی نکته مهمی که وجو دارد این گیاه برای حیوانات خانگی از جمله سگ و گربه بسیار سمی است .

مشاهده رایگان فیلم آموزش نگهداری از گیاه سانسوریا سبز پا کوتاه بصورت آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *